Inteligentne miasto
Programowanie przez zabawę

Platforma mechatroniczna

Inteligentne miasto to gra planszowa podłączana do komputera, która pozwala na programowanie w czasie rzeczywistym – uczeń programując poszczególne elementy, natychmiastowo widzi efekt swojej pracy na makiecie. IM posiada możliwość rozbudowywania. Oznacza to, że do stworzenia jednego miasta można zaangażować całą klasę! Makiety łączy się dowolnie.

Inteligentne Miasto to produkt, który łączy mechatronikę, elektronikę, zabawę i programowanie w jeden spójny proces. Mamy do dyspozycji różne czujniki oraz światła i szlaban, którymi możemy sterować. Wszystko za pomocą oprogramowania SNAP (bazującego na Scratchu), które działa w systemach: Linux, MacOS, Windows. Jest to oprogramowanie Open Source, więc LEGALNE i DARMOWE dla każdego. Tak więc niezależnie od systemu operacyjnego możecie używać Inteligentnego Miasta. Dodatkowo dzięki oprogramowaniu sterującemu nauczyciel realizuje zjęcia zgodne z Podstawą programową w punkcie: Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, z zastosowaniem podejścia algorytmicznego:
  • uczeń wyjaśnia pojecie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych problemów;
  • uczeń formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia rozwiązanie w postaci algorytmicznej;

Kiedy uczysz się czytać i pisać, to nie po to, żeby zostać zawodowym pisarzem. Niewiele osób zostaje pisarzami. Ale umiejętność czytania i pisania jest przydatna dla wszystkich. Tak samo jest z kodowaniem.
Mitchel Resnick - Massachusetts Institute of Technology

Korzyści

• Niesamowita podróż
    w nowe technologie
  • Matematyka i programowanie
    "przy okazji"
  • Kreatywność
    rozbudzana w zabawie
  • I coś jeszcze... np wsparcie dla rady pedagogicznej

Opis elementów

Zestaw Inteligentne Miasto składa się z 15 sztuk puzzli tworzących urbanistyczną makietę

Na makiecie stawiane są modele infrastruktury miasta. Jest to sygnalizacja świetlna zarówno dla ruchu ulicznego (2 sztuki) i dla pieszych (1 sztuka), semafor (1x), szlaban (1x) oraz lampa uliczna (1x).

Zestaw działa w dwóch trybach:
Automatyczny – modele działają „jak w rzeczywistości”, bez potrzeby podłączania ich do komputera
Programowalny – uczeń programując poszczególne modele natychmiastowo widzi efekt swojej pracy na makiecie

Najlepsze efekty dydaktyczne uzyskuje się, kiedy każde dziecko posiada swój zestaw – umożliwia to pracę jednoczesną nad tym samym zadaniem oraz pracę grupową, nad jednym wielkim miastem.

Krótki film prezentujący możliwości Inteligentnego miasta

Karty pracy - wsparcie dla nauczycieli

Inteligentne Miasto to nie tylko programowanie! Forma naszego produktu doskonale sprawdza się jako pomoc dydaktyczna w edukacji komunikacyjnej, której głównym celem jest kształtowanie świadomości ryzyka w ruchu drogowym i przepisów ruchu drogowego. Inteligentne Miasto znacznie ułatwia nauczycielowi skierowanie uwagi uczniów i skoncentrowanie ich na zagadnieniach merytorycznych, a wszystko odbywa się w formie zabawy! Taki rodzaj zabawy sprzyja rozwojowi aktywności dziecięcej i ułatwia im opanowanie zasad zachowania się jako pieszy lub pasażer.

Atrakcyjne zajęcia dla młodzieży

Zestaw wykorzystuje idee programowania obrazkowego – stosowaną z powodzeniem w oprogramowaniu Scratch. Sterowanie elementami Miasta odbywa się za pomocą gotowych klocków sterowania, których łączenie powoduje utworzenie programu. Miasto, poprzez kostkę Arduino, wykonuje polecenia wskazane mu przez komputer. Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że do nauczenia się sposobu obsługi Miasta wystarczy 10 minut. Wyzwanie w programowaniu polega na wymyśleniu sposobu, algorytmu jego działania!

Oprogramowanie Open Source

Stosowane oprogramowanie to przygotowane do obsługi zestawu oprogramowanie Snap! (Open Source, MIT Licence) oraz platforma Arduino. Nauczyciel może poza zestawem, użyć zarówno oprogramowania jak i platformy Arduino do dowolnych celów edukacyjnych! W Internecie znajduje się mnóstwo gotowych inspiracji do takiego działania.
Działa w systemach:

• Linux 32/64 bit